Tesisatçım

Bahçe Gideri Açma

...
Bahçe Gideri Açma
Bahçe Gideri Açma

Bahçeli bir eve yada  işyerine sahip olmak oldukça avantajlı bir durumdur ancak her güzelin bir kusuru olur misali bahçelerde de yapılması gereken birçok işlem vardır. Bahçenin bakımının ve temizliğinin yanı sıra hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkan problemler de sizi uzun süre uğraştırabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de bahçe giderlerinin tıkanmasıdır. Bahçe giderini açmak için ilk olarak giderin tıkanmasının sebebini tam olarak öğrenmek gerekir.

Bahçe giderlerinin nerede ve neden tıkandığı öğrenmek için büyük bir çaba sarf etmenize gerek yoktur çünkü gider olan yerde herhangi bir yağmur sonrasında yada araç yıkama gibi bir işlem sonrasında giderlerin hangi alanında tıkanıklık oluştuğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Giderin neresinde tıkanıklık olduğunu öğrendikten sonra tıkanıklığın nedenini bulmak gerekir. Bahçe giderleri birçok farklı sebepten dolayı tıkanabilirler. Bu sebepleri önceden öngörmek her zaman mümkün olmayabilir. Zaten öngörülebilecek bir durum olsa tıkanmaması için önceden önlemler alınabilir.

Bahçe Giderleri Neden Tıkanır?

Bahçe giderler birçok farklı sebepten dolayı tıkanabilir. Bu nedenlerin bazıları sık sık karşılaşılan problem olsa bile çok ilginç nedenlerle giderlerin tıkanması mümkün olabilir. 

Bahçe giderlerinin tıkanmasının  en büyük sebeplerinden bir tanesi giderin ağız kısmında yada içinde yosun oluşmasıdır. Eğer gider borularının içinde her zaman bir miktar su oluyorsa bu su zaman içinde yosun büyütür. Büyüyen yosunlar gider borularını tıkar. Yosundan dolayı tıkanan bahçe giderlerini açmak çok zor bir işlem değildir. Halk arasında pimaş diye bilinen spiralli tel yardımıyla gider borusu kolaylıkla açılabilir. Ancak bu işlem biraz zaman alabilir. Spiral teli gider borusu içinde sokup çıkararak yosunlar sökülür ve gider açılmış olur.

Yosundan tıkanan bahçe giderlerini açmanın bir diğer yöntemi ise kostik kullanmaktır. Kostik su ile temas ettiğinde aşırı ısınmanın verdiği tepki ile fokurdama başlar. Bu fokurdama tepkimenin üstüne daha fazla sıcak suyun eklenmesiyle etkisini artırır. Boru içinde oluşan fokurdama kısa süre içinde gider içinde biriken yosunun köklerini koparır ve arkasından gelen suyun etkisiyle de yosunun tamamen giderden çıkmasını sağlar.

Bahçe giderlerinde sık rastlanan sorunlardan bir diğeri de gider borularının içine atık malzemelerin atılması yada kaçmasıdır. Yiyecek paketleri, sigara paketler, plastik poşetler tıkanan bahe giderlerinden çıkarılan en yaygın yabancı maddelerdir. Bazen insanların bilinçsiz davranışlardan bazen de rüzgar ve sel gibi olumsuz doğa olaylarından dolayı bahçe giderlerine giren bu maddeler bir süre sonra suyun bile akamayacağı şekilde tıkanmalara neden olur. Yabancı malzemelerden dolayı tıkanan bahçe giderlerini de açmanın en basit ve etkili yöntem pimaş teldir. Tıpkı yosun kaynaklı tıkanan giderlerde kullanıldığı gibi gider içine spiral telin ileri geri hareket ettirilmesiyle çıkarılması sağlanır.

Sık rastlanan nedenlerin yanı sıra bazen çok ilginç sebeplerden dolayı da bahçe giderleri tıkanabilir. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi köstebek, fare gibi hayvanların gider içine yuva yapmalarıdır. Eğer bahçeli evinizi yada işyerini nadir kullanıyorsunuz gider boruların içinde küçük hayvanların kendilerine bir yuva kurmaları az da raslansa ilginç nedenlerden bir tanesidir. Eğer bahçe giderinin içine hayvanlar yuva yapmışsa bir süre için bu gider işlemine geçici bir yöntem bulmanız bu küçük canlılar için hayati bir önem kazanır.

Bahçe Giderlerin Tıkanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bahçe giderlerinin tıkanmaması için yapılması gereken en önemli şey önceden önlem almaktır. Giderlerin ağızlarını hayvan yada yabancı malzeme girişini önlemek için süzgeçli tabaklar takılabilir. Bu tabaklar sayesinde yiyecek paketleri, kağıt, gazete, poşet gibi malzemeler gidere giremez. Bu yöntem oluşacak tıkanmaların büyük bir çoğunu engeller. Ancak gider borusu içinde oluşabilecek yosunlaşma için bir çözüm değildir. Gider borusu içinde oluşabilecek yosunlaşmanın önüne geçmenin iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi genellikle pimaş olarak bilinen metal bir spiral telin gider borularının içine salınıp ileri geri hareket ettirilmesidir. Bu sayede tek boru içindeki yosunları köklerinden kopararak büyümesine engel olur. Ardından dökülen tasdikli bi su ile yosun parçaları gider içinden uzaklaştırılmış olur.

Gider borusu içindeki gider tıkanıklığını önlemenin ikinci yöntemi ise gider açıcı olarak bilinen kimyasal malzeme kullanmaktır. Bu kimyasal su ile temas ettiğinde büyük bir forkurdama ortaya çıkarır. Su sıcaklığının birden yükselmesinden dolayı ortaya çıkan bu fokurdama yosunların köklerini koparır ve giderden akmasını sağlar. Kostik adı da verilen bu kimyasal malzemeyi kullanmak dikkat, bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden uzman birinden yardım almak her zaman en doğru tercih olur.