Tesisatçım

Rögar Nedir Ve Neden Tıkanır?

...
Rögar Nedir Ve Neden Tıkanır?
Rögar Nedir Ve Neden Tıkanır?

Yeraltında bulunan pis su veya drenaj hatları gibi sulu altyapı hatları ile internet ve telefon hatları gibi kuru altyapı hatlarını denetlemek, yönlendirme veya temizlemek amacı ile bırakılan dikey bacalara rögar denilmektedir. Telefon ve internet hatlarında kullanılan rögarlarda tıkanma gibi sorunlar ile karşılaşılmaz iken, kanalizasyon ve drenaj rögarlarında tıkanma olabilmektedir.

Rögar Neden Tıkanır?

Yapıların etrafında bulunan rögarlar bazı durumlarda tıkanabilmektedir. Peki, rögar neden tıkanır? Kanalizasyon hatlarının farklı yönlerden gelen boruları bazı durumlarda çalışmamakta ve hat geri basmaktadır.

Kanalizasyon hatlarının ve rögarların tıkanmasındaki en önemli nedenler ıslak mendiller, petler, naylon poşetler ve temizlik bezleridir. Bazı durumlarda da kullanım süresi dolmuş veya hatalı montajı yapılmış bir malzeme düşerek kanalizasyon hatlarının tıkamaktadır. Ayrıca işletmelerden atılan atık yağlar hatların boru kesitlerini küçültmekte, zaman ile kapatmaktadır. İstanbul Anadolu yakası atık su açma işlerinde firmamıza ulaşabilirsiniz.

Kanalizasyon hatlarında olan çökmeden dolayı da rögar tıkanıklığı olmaktadır. Pis su hattında bulunan atık malzeme belirli bir eğim ile şehir kanalizasyon şebekesine doğru kendi cazibesi ile gitmektedir. Çökme sonrası belli bölgelerde yığılma, geri basma ve tıkanma olmakta, hatlar ve rögarlar tıkanmaktadır. Kanal hatlarında çökmenin engellenmesi sadece yapım esnasında teknik şartnamelere uyularak yapılan imalatlar ile sağlanabilmektedir.

Çatılardan inen yağmur suları da yağmur suyu rögarlarında toplanarak belediye hattına verilmektedir. Yapı teraslarında ve çatılarında biriken toz, bitki oluşumları, kuş tüyü vb. atıklar yağan yağmurlar ile rögarlarda zaman ile birikerek rögar tıkanıklığına yol açabilirler. Çatı ve teraslarda kullanılan ızgaraların belirli periyotlar ile temizlenmesi çatıdan kaynaklı tıkanıklıkları engelleyecektir.

Tıkanmamış rögarların belirli aralıklar  ile temizlenmesi sizlere her zaman daha uyguna gelecektir. Bu tür temizlikleri yaptığınızda istenmeyen durumlar ile karşılaşma olasılıkları oldukça düşecektir.

Rögarlar Nasıl Açılır?

Firmamızı,  rögar ve pis su hatlarının tıkanıklığında kamera ve robot teknolojisi kullanmaktadır. Kamera ile kolayca ulaşılamayacak noktalara kadar görüntü alınıp, robot ile parçalayarak tıkalı hatlar açılmaktadır. Firmamız sizlere birçok atık temizleme ve boşaltma hizmeti sunmaktadır.

Sahip olduğumuz basınçlı su ve büyük araç gibi imkanlar ile tıkanıklığı bulunan ve açılan kanalizasyon hatları temizlenmektedir. Rögarlara rahatça ulaşabilmek için rögar kapaklarının açılabilir olması, ancak ilgisiz kişiler tarafından açılamaması gerekmemektedir.

Kanalizasyon hatları ile sorununuz olduğunda, vidanjör hizmetine bir telefon ile ulaşabilirsiniz. Tuvalet giderlerinde olan tıkanıklıklar, kanal açma gibi hizmetler konusunda önemli referanslara sahip bir firmayız. İstanbul içi birçok noktada hizmet vermekteyiz. Kanal açma atık su tesisatlarında boru içerisinde oluşan tıkanmaları açmaya denir.

Firmamızın sahip olduğu kameralı kanal açma makinası sayesinde pet, poşet, kağıt, peçete gibi yabancı maddeler ile harç, beton, kırık buz gibi maddeler kanalizasyon hattınız kırılmadan bulunurlar. Kanalizasyon hatlarını tıkayan ve  pis suların taşmasına yol açan malzemeler hatlar kırılmadan temizlenmelidir, kanalizasyon hatları çoğunlukla peyzaj ve toprak altında olduğunda hatlara ulaşmak pahalı ve zordur.

Atık su hatlarında oluşan tıkanıklık nedeni ile binalarda bodrum katlarından pis su geri basmaları veya rögar taşmaları olabilmektedir. Kuka ve vidanjörlerimiz ile sorununuzu en kısa ve temiz bir şekilde çözeriz. Rögar açma işlemi, foseptik temizleme işlemi, hat arıza bulunması ve tamiratı gibi altyapı ile ilgili sorunlarınızda bizlere ulaşabilirsiniz. İstanbul kuka ve vidanjör kiralama hizmeti uygun ücret ile verilmektedir.