Tesisatçım

Klozet Montajı

...
Klozet Montajı
Klozet Montajı

Evde klozetiniz yada rezervuarınız arızalanmışsa ve tek çare klozetin yenisiyle değiştirilmesiyse klozet montajı işi ile karşı karşıyasınız demektir. İçinde yaşanılan bir evde çok küçük bir tadilat bile aslında ne kadar zahmetli olduğunu bilmeyen yoktur. Küçük bir arıza bile evinizdeki düzeni alt üst etmeye yetebilir. Mobilyaların yada diğer eşyaların yerleri değişebilir, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi makineleri bulundukları bölgeden almanız gerekebilir. Bunların yanı sıra bir de tadilat sonrası büyük bir temizlik işi sizi bekliyor olabilir. İşte böyle zahmetli işlerden bir tanesi de klozet montajıdır.

Klozet montajı kolay gibi görünsen de öyle herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Ancak biz yine de bu işlemi tarif ederek hem tesisat ustalarının nasıl tamir ettiklerini öğrenebilirsiniz hem de bu konuda biraz yeteneğe sahipseniz kendiniz için de öğrenebilirsiniz.

Klozet Montajı Yöntemleri

Klozet montaj yöntemleri aslında klozetlerin çeşitlerine göre ufak tefek değişiklikler gösterebilir ancak temelde çalışma prensipleri aynıdır diyebiliriz. Klozet montajı yapmak için ilk olarak klozetin yerleştirileceği yeri çok iyi belirlemek gerekir. Klozetlerin bir çoğu yan taraflarında ya da ön ve arka taraflarında zemine tutturmak için geçirilecek somonlar için yapılmış deliklere sahiptir. Bu deliklerin yerleri ilk olarak tespit edilir ve klozet sabitlenmesi istenen şekilde gider deliğinin üstüne konulur. Bu işlemden sonra klozet kenarlarında yer alan deliklerden kurşun kalem ile işaretlenir. Bu işlem klozetin en doğru şekilde sabitlenmesi için oldukça önemli bir adımdır. Kurşun kalem ile işaretli alanlar sonradan matkap ile delinerek montaj somunlarının ya da vidalarının takılacağı yerler belirlenmiş olur.

Klozet ilk olarak vidalar ve ya somunlar ile sabitlenir ve ardından etrafına fayans yapıştırmada da kullanılan derz dolgu ile sabitlenir. Klozet hem kirli suyun hem de temiz suyun sürekli sirkülasyon halinde olduğu bir sistem olduğu için somunlar su sızıntılarının önüne geçemez. Bu yüzden tıpkı fayansların arasına çekildiği gibi klozet kenarlarına da derz dolgu çekilir. Derz dolguların tamamen kuruması için bir süre klozet kullanılmamalıdır.

Klozetin sabitlenmesi ile klozet montaj işi tamamlanmış sayılmaz. Çünkü klozete gelecek olan su sisteminin de montajının yapılması gerekir. Klozetin kullanımı için iki çeşit su girişi vardır. Bunlardan bir tanesi taharet musluğuna su iletirken bir diğeri de rezervuara su ileten borulardır. Binanın tesisatından gelen borular ile klozet takımının içinden çıkan su boruları birbirlerine bağlanır ve klozetin su sistemi de tamamlamış olur.

Piyasada klozetler genel olarak iki çeşittir. Bunlar gömme rezervuar klozetler ve klozet üstü rezervuara sahip klozetlerdir. Gömme rezervuar klozetlerin montajı diğer klozet çeşidine göre daha zordur. Çünkü rezervuarın tüm gövdesi duvar içine monte edilmiş şekilde durduğu için tesisatı yapan kişi için çalışma alanı sınırlı kalır. Bu durum ileriki zamanlarda klozet ya da rezervuarla ilgili herhangi bir arıza durumunda da yaşanabilecek bir durumdur.

Klozet Montajını Kimler Yapar?

Klozet montajı en profesyonel ve güvenilir bir şekilde su tesisatçıları yapar. Tesisat ustaları klozet montajı konusunda tecrübeli oldukları için ileriki zamanlarda muhtemel sorunlara da önlemler alarak montajlarını yaparlar. Çünkü tesisat ustaları sadece klozet montajı yapmazlar aynı zamanda klozet arızalarını da tamir edebilirler. Tamire gittikleri yerlerdeki sorunların ileride başka kullanıcıların da başlarına gelebileceğini tahmin ederek müşterilerini uyarır.

Peki klozet montajı için iyi bir tesisatçı nasıl bulunur? Her meslekte işini yapan ve yapmayan insanlar mutlaka vardır. Bazı insanların tek amacı sadece para kazanmak ve işi bitirmek olduğu için yaptığı işin kalitesiyle çok fazla ilgilenmez, bu yüzden de işçilik kalitesine çok önem vermez. Böyle kişiler için önemli olan tek şey işi bitirmek ve parayı almaktır. Müşteriyi memnun etmek seçenekleri arasında ya hiç yoktur ya da bunlardan sonra gelir. Durum böyle olunca da klozet montajı için işini iyi yapan ustalar bulmak konusunda biraz titiz davranmak gerekir.

Tesisat ustasıyla iş öncesinde her ayrıntısına kadar konuşmak ve işçiliğinin garantisi konusunda ona güvenmek önemlidir. Bu yüzden bu işlerin halledilmesinde genellikle yakınların tavsiyesi önemlidir. Daha önceden iş yaptırılmış ve memnun kalınmış ustalar her zaman bu tür işlerde daha çok tercih edilmektedir.

Yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunun bilince olarak hem klozet montajı hem de klozet tamiri işlerinde müşterilerimizi memnun etmek her zaman birincil önceliğimiz olmuştur. Bu yüzdendir ki birçok müşterimiz bize tanıdıklarının vasıtasıyla ulaşmaktadır. Yine biliyoruz, ne iş yapılırsa yapılsın en iyi reklam her zaman müşterinin tavsiyesi ve memnuniyetidir.