Tesisatçım

Evde Lağım Kokusu Var

...
Evde Lağım Kokusu Var
Evde Lağım Kokusu Var

Evde kötü koku dendiğinde akla ilk gelen kokulardan bir tanesi evde lağım kokusudur. Bu olumsuz durum hem müstakil evlerde oturanların hem de çok yüksek katlı binalarda oturanların başına gelebilecek bir durumdur.

Evde Lağım Kokusu Neden Olur?

Evinizde herhangi bir tuvalet tıkanıklığı ya da klozet sızıntısı olmamasına rağmen sizi rahatsız edecek bir lağım kokusu olabilir. En baştan belirtmeliyiz ki evde lağım kokusunun birçok sebebi olabilir. Özellikle dışarıdan evinizin içine girdiğinizde çok şiddetli bir şekilde fark edeceğiniz lağım kokusunun nedenini anlamak için evin bazı bölgeleri kontrol edilmelidir.

Evde Lağım kokusunun en yaygın nedenlerinden bir tanesi su giderlerinin bazı maddelerden dolayı tamamen ya da kısmi olarak tıkanmasıdır. Özellikle tuvalet borularında meydana gelen tıkanmalar lağım kokusuna neden olabilir. Apartmanlarda dairenizin giderlerinin tıkanmaması için siz titiz davranıyor olsanız bile komşularınızın bilinçsiz ve sorumsuz davranışları yüzünüzden lağım kokusuna maruz kalabilirsiniz. Bu sorumsuz davranışların en başında tuvalet giderlerine bebek bezi, ped, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı gibi yabancı maddeler atmak gelir.

Bu maddeler suya karşı emici özellikte oldukları için boru içinde su ile temas ettikten sonra şişerler ve hacimleri genişler. Hacmi genişleyen bu malzemeler özellikle dirsek adı verilen gider borularına takılı kalabilir. Bu takılmalar zamanla artınca gider içinde tıkanıklık meydana gelir. Bu malzemeler boru içinde tıkanık kalsa bile uzun bir süre daha sizin giderinizden su akışı gerçekleşmiş olur. Ancak zaman içinde tıkanma büyüdükçe su bile akmaz hale gelebilir ve burada uzun süre kalan ve zaten kötü bir kokuya sahip olan bu ürünler zaman içinde lağım kokusu yapabilirler.

Giderlerde yabancı malzemelerden kaynaklı lağım kokusunu engellemek için su ve atık gider borularının belirli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Çok katlı apartmanlarda giderlerin kontrol edilmesi daha çok profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır.

Evde lağım kokusunun bir diğer sebebi ise şiddetli yağmurlar olabilir. Çok katlı bir apartmanın en üst katlarından birinde dahi otursanız lağım kokusu evinizin içine kadar gelebilir. Çünkü aşırı yağmurlarda bulunduğunuz bölgenin alt yapı sistemi yetersiz kalmışsa yağmur suları logarların taşmasına sebep olabilir. Böyle bir taşkınlık esnasında kanalizasyonlardaki suların bir kısmı yollara taşarken bir kısmı da bina giderlerinden yukarı doğru ilerleyebilir. Çünkü artan su bir yerlerden çıkamayınca bir şekilde yükselecektir ve binaların gider seviyelerine kadar geldiğinde havasız bir ortam olan su boruları lağım kokusunu evlerine içine kadar gelecektir. Çünkü gider boruları içinde biriken havanın tek çıkış noktaları tuvalet ve banyolardır. Dolayısıyla evinizdeki lağım kokusunun nedenini araştırırken bulunduğunuz bölgede yakın zamanda şiddetli bir yağış olmadığını hatırlamaya çalışın.

Evlerde lağım kokusu olmasının üçüncü bir sebebi ise binalardaki havalandırma boşluklarıdır. Bu boşluklar tuvalet ve banyoların hava alması için tasarlanmış boşluklardır. Yine bazı bilinçsiz davranışlardan dolayı buralardan atılan atıklar zamanla koku yapar. Lağım kokusu olarak şüphelendiğiniz koku aslında komşunuzun bebek bezleri attığı havalandırma deliklerinden geliyor olabilir.

Tam olarak lağım kokusu olmasa da lağım kokusuna çok benzeyen bir kokuda banyo giderlerinden gelebilir. Çünkü banyo banyo giderlerinin başlangıç noktaları çoğu zaman kıkırdaklı borulardır. Bu borular tuvalet gider borularından çok daha dardır. Her ne kadar bu borulardan sadece su geçiyor gibi düşünsek de durum aslında öyle değildir. Banyo giderlerinde biriken saçlar ve kıllar zamanla kıkırdak boru içinde birikir ve sürekli ıslak ve nemli kalan bu yüzeyde kötü kokuya sebep olur. Bu koku her ne kadar lağım kaynaklı olmasa da lağım kokusuna çok yakın kokulardan bir tanesidir.

Lağım Kokusu Nasıl Giderilir?

Lağım kokusunu gidermek için birşeyler yapıp yapmamaya karar vermek için ilk olarak lağım kokusunun neden kaynaklandığını bilmek gerek. Yukarıda saydığımız nedenlere göre kötü kokuyu gidermek için farklı yöntemler kullanılmalıdır. Çünkü bu olumsuzluğa neden olan sebepler birbirinden farklı olabilir.

Giderlerin tıkanmasıya meyadana gelen lağım kokusunu ortadan kaldırmak için en etkili iki yöntem vardır. Bunlardan ilki bu işi profesyonel anlamda yapan birilerine ulaşmaktır. Bu kişiler evinizin pis su giderlerinden çelik spiral salarak tıkanıklığa ulaşabilirler ve tıkanmaya sebep olan yabancı maddeleri çıkarabilirler. Spirali geri doğru doladıklarında eğer spiralin ucuna takılmışsa giderinizi neyin tıkadığını öğrenebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda tıkanıklığa sebep olan madde aşağı doğru da inmiş olabilir.

Gider borularının tıkanması ile meydana gelen lağım kokusunu gidermek için uygulanabilecek ikinci etkili yöntem ise vidanjördür. Bulunduğunuz şehrin belediyesinden talep edebileceğiniz vidanjörler binanın ana giderlerinden tazyikli suyu vermesiyle ya da çekim yapmasıyla gider borularınız açılabilir ve lağım kokusunun kısa süre gitmesi sağlanmış olur.

Tıkanma kaynaklı olmayan lağım kokularından bir tanesinin de aşırı yağmurlar olduğunu belirtmiştik. Logarların patlayıp  kanalizasyondaki suyun yükselmesi ve binanın ana gider ağızlarına gelen suyun yağmurun durması ile çekmesini beklemek gerekir. Ancak yükselen bu su özellikle alt dairelerin tuvalet borularından geri gelecek kadar ciddi durum oluşturuyorsa su tahliye motorları ile suyun tahliye edilmesi gerekir.