Tesisatçım

WC Tıkanıklığı Açma

...
WC Tıkanıklığı Açma
WC Tıkanıklığı Açma

Tuvalet tıkanıklıkları evde hiç olunmaması istenen durumlardan bir tanesidir. İnsanoğlunun en büyük fizyolojik ihtiyaçlarından bir tanesi olan tuvalet ihtiyacı insanın en rahat olduğu ortam olan evinde mümkün olmayacak bir durum olduğunda büyük rahatsızlıklara neden olacak bir durumdur. WC tıkanıklığı birçok farklı nedenden dolayı gerçekleşen bir sorundur. Eğer apartmanda yaşıyorsanız tuvalet tıkanıklığı sadece sizden kaynaklanan bir sorun bile değildir.

Yani başkalarının tuvalet giderlerine attıkları yabancı malzemelerden dolayı sizin tuvaletiniz de tıkanabilir. WC tıkanıklığını açmanın ilk şartlarından bir tanesi tıkanıklığa sebep olan durumu bilmektir. Nedeni öğrenilen sorunu çözmek her işte olduğu gibi WC tıkanıklığı açma konusunda da önemlidir. Tıkanıklığa sebep olan etmen öğrenildikten sonra tıkanıklığı açmak için kullanılacak yönteme karar verilir. Evde tıkanmış tuvalet açma yöntemlerine geçmeden önce neden tuvaletler tıkanır konusunu maddeler halinde ele alalım.

Tuvalet Tıkanıklığı Neden Olur?

Önceden de belirttiğimiz gibi eğer bir apartmanda yaşıyorsanız tuvalet tıkanıklığının tek sorumlusu siz değilsinizdir. Tıkanıklık sadece sizin dairenizde olmuş olsa bile sorumluluk bir başka dairede olabilir. Peki ama nasıl? Sizin evinizdeki bir tıkanıklıktan bir komşunuz nasıl sorumlu olabilir? Eğer sizin üst katlarınızdaki komşunuz tuvalete yabancı madde atıyorsa o maddenin sizin katınızdaki tesisat borularına takılması ilk önce sizin tuvaletinizin tıkanmasına neden olur. Peki bu yabancı maddeler nelerdir? Tuvalete atılan yabancı maddeler başta tuvalet kağıdı olmak üzere, ıslak mendil, bebek bezleri ve pedler gibi malzemelerdir.

Bir binanın tesisat boruları döşenirken tüm plan ve proje uygun kullanım olacağı farz edilerek tasarlanır ve uygulanır. Borularda yabancı malzemelerden kaynaklı tıkanıklıkların en büyük sebebi ise dirsek bağlantılarıdır. Dirsek bağlantıları boru tesisatı içinde yabancı maddelerin su kadar kolay geçmesini engeller. Özellikle 90 dereceye yakın açılara sahip dirseklerde yabancı maddelerin takılması büyük olasılıktır. Buralara takılan küçük bir yabancı madde bile ondan sonra gelecek olan malzemelerin buraya takılmasına neden olur.

Özellikle bebek bezleri su ile temas ettiklerinde şişerler. Şişmeleri ile birlikte kapladıkları hacim daha da artar ve diğer malzemelerin de bu bölgede tıkanmasıyla artık su bile akamayacak seviyeye gelir ve tuvalet tıkanıklığı dediğimiz sorun meydana gelir. 5. kattaki komşunuz bebek bezlerini yada ıslak mendilleri tuvaletten atıyorsa 2.katta olan sizin dairenizin tuvaleti tıkanabilir. Bu yüzden bu durum apartmanlarda çözülmesi gereken önemli konulardan birisidir. Konuyla ilgili apartman sakinlerinin bilinçlendirilmesi, böyle yanlış kullanımlara devam edilmesi halinde herkesin başına gelebilecek bir sorun olabileceğinin anlatılması gerekir. 

Tuvaletlere yabancı madde sadece yetişkinler tarafından değil çocuklar tarafından da atılabilir. Özellikle erken çocukluk dönemindeki çocuklar klozetlere oyuncak, giysi, eşya, parfüm şişesi gibi kaldırıp taşıyabilecekleri yabancı maddeleri atabilirler. Böyle durumlarda atılan malzeme sifona basılmadığı sürece klozetin içinde durur ve alındıktan sonra herhangi bir soruna neden olmaz.

Klozetteki yabancı eşyayı almak için evdeki farklı araç gereçler kullanılabilir. Örneğin çocuğunuz klozete giysi atmışsa bu sorunu elbise askısını kullanarak çözebilirsiniz. Askının çengel bölümünü klozet içindeki giysiye takarak kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bunun için herhangi bir tesisat bilgisine yada tecrübesine ihtiyacınız yoktur. Ancak çocuk yabancı malzemeyi atıp ardından sifonu çekmişse ve bu sizin görmediğiniz bir anda gerçekleşmişse tuvalet tıkanıklığının neden kaynaklandığını anlamak bile zamanınızı alabilir. Böyle durumlarının gerçekleşmesi için önlemin en baştan alınması gerekir. Bu konuda çocuğun bilinçlendirilmesi ve böyle bir davranışın çok yanlış olduğu anlatılmalı ve kavratılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise klozetin bulunduğu alanda kirli kıyafetlerin, oyuncakların, süs çiçekleri vs gibi eşyaların olmaması yada çocuğun ulaşamayacağı alanda olması sağlanmalıdır.

Tuvalet tıkanıklığına yabancı maddelerin yanı sıra sebep olan başka durumlar da vardır. Bunlar inşaat esnasında göz ardı edilen,veya yanlış hesaplanan uygulamalardır. Tuvalet gider boruları kalınlıklarına ve kalitelerine göre birçok çeşide sahiplerdir. Düşük kaliteli ve olması gerekenden dar olan tuvalet gider boruların tesisata eklenmesi sık sık tıkanıklara neden olabilir. Tesisat kaynaklı tıkanıklar evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri ile çözülen problemler değildir. Bu yüzden tesisat kaynaklı tıkanıklara kesinlikle bir tesisat ustasının bakması gerekir.

Tesisat kaynaklı tuvalet tıkanıklarını çözmenin en önemli adımı tıkanıklığın hangi bölgede ve neden olduğunu anlamataktan geçer. Eğer tesisat boruları arasında yanlış bir ekleme yada tesisata yön vermek için kullanılan dirsek borular yanlış eklenmişse bu boruların düzeltilmesi gerekir. Bu işlem için ilk olarak binadaki herkese tuvaleti kullanmaması için duyuru yapılması gerekir. Bu duyurunun ardından sorunlu olan bölge sökülerek doğru bir şekilde tekrar montaı sağlanır.

Tuvalet Tıkanıklığında Kullanılan Aletler

Tuvalet tıkanıklıklarının bazıları tesisat ustası çağrılmadan ulaşabiliyorken nedeninin bile anlaşılamadığı zor durumlarda tesisat ustalarına ihtiyaç duyulur. Elbise askısını kullanmak, plastik körük kullanmak gibi yöntemler evde tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri arasındadır. Ancak bazı zorlu durumlarda bu yöntemler çok fazla işe yaramazlar. Böyle durumlarda ise tesisat ustası kendi ekipmanları ile gelir ve gerekli olan ekipmanı kullanarak tesisatın açılmasını sağlar. 

Tesisat ustalarının yaygın olarak kullandıkları aletlerden bir tanesi lavabo açma telidir. Susta olarak da bilinen bu teller 5-10-15 metre gibi çeşitlere sahiptir. Tamamen spiral ve tel olması sebebi ile her yöne doğru rahatlıkla ilerleyen bu teller tıkanıklıkları açmada yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. 15 metreden daha uzun teller ise otomatik yada manuel bir makaraya dolanmış halde kullanılırlar. Bu teller tıkanıklık açma teli, gider açma spirali olarak bilinmektedir. Bu teller uzunluklarının yanı sıra farklı çaplarda da bulunurlar.

Lavabo açma telinin yanı küçük kameralar ve dinleme cihazları da kullanılmaktadır. Bu cihazlar elektronik aletler oldukları için kullanımları için belli bir birikim ve bilgi gerekmektedir. Ayrıca bu elektronik aletler sorunun çözümünde değil sorunun nedeninin tespitinde kullanılan cihazlardır. 

Her zorluktaki lavoba tıkanıklığı yada tuvalet tıkanıklığı gibi sorunlarınıza çözüm bulmak için bizimle iletişime geçebileceğinizi kesinlikle unutmayın. İletişim bilgilerimizden bize ulaşarak adres bilgilerinizi paylaştığınız takdirde uzman ekibimiz sorununuzu çözmek için en kısa sürede adresinize gelecektir.