Tesisatçım

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

...
Petek Temizliği Nasıl Yapılır?
Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Isıtma tesisatının bir parçası olan petekler belirli aralıklarla temizlenmelidir. Temizlenmeyen peteklerde ısınma problemleri oluşmaya başlar. Az ısınma, peteklerde sadece bölgesel ısınma gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Normal şartlarda iki senede bir kez, yakıt sistemi değişiminde ise hemen peteklerin temizlenmesi gereklidir.

Petek temizleme ev sakinlerinin kendi başına yapacağı bir işlem değildir. Uzmanlarının, uygun ekipman ve kimyasalları ile yapması gereken özel itina gerektiren bir işlemdir. Isınmayan petekleriniz varsa, en sondaki petek ısınmıyorsa veya peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa onların temizlenme vakti gelmiş demektir.

Firmamız petek temizleme konusunda uzmanlaşmış bir tesisat firmasıdır. Petek temizleme esnasında kombi kapatılmaktadır. Kombi içerisindeki su balkon veya banyo giderlerinden tahliye edilir. Kobi filtresi sökülür, çamaşır suyu doldurulmuş bir kap içerisinde bekletilir. Sıra ile peteklerin içerisine basınçlı su verilerek temizlenir. Kombi filtresi yerine takıldıktan sonra peteklere su verilir, sonra radyatörlerin havası alınarak sistem test edilir. İşlemlerin sıra ile yapılması önemlidir.

Petek Temizlerken Yapılan İşlemler

Günümüz teknolojik imkânları ile petek temizleme, kısa sürelerde ortalık kirlenmeden yapılmaktadır. Petek temizliği nasıl yapılır? Yapılması gereken işlem sırası ise şu şekildedir:

1-Uygun saat ve günün ayarlanması: Petek temizlendiği sırada kombiniz çalışmayacağı için, ısınma olmayacaktır. Bu sebepten dolayı ev ve ofisinizde 1,5-2 saat boyunca ısınma şartlarının değişeceğini planlayarak ustalarımızı çağırmanızı öneririz.

2-Gelen ekipten bilgilendirme alma: Evinize gelen ustalarımız kendilerini tanıtıp ve yapılacak işlemleri sizlere anlatacaktır. Kullandığınız cihaz özelliklerini öğrenecek buna göre çalışma basıncını belirleyecektir.

3-Giriş yapılacak peteğin seçimi: Isınma tesisatınızın şekline göre havlupan veya kombinizden giriş yapılacağından buna göre ekipman yerleşimi yapılır. Kirli sıvının atımı için, hortum bağlantısı ayarlanır.

4-Cihaz bağlantısı ve işlemler: Bütün hazırlık prosedürü tamamlandıktan sonra, kombinize ve radyatörlerinize uygun olarak seçilen basınç ve petek temizleme makinası ile basıçlı sıvı ile temizleme işlemi tamamlanır.

Temizleme esnasında radyatörler yerlerinden çıkarılmaz. Bir petek temizlendikten sonra diğerine geçilerek tüm işlemler sırası ile tamamlanır. Petek temizleme makinası içerisinde kullanılan temizleme kimyasalı ısıtma sisteminize göre belirlenir.

5-Kontrol: En son olarak da kombi filtre temizliği yapılarak, test çalışması yapılır. Konutunuzdaki veya ofisinizdeki her şey ilk durumuna getirilerek, oradan ayrılınılır. Memnuiyetiniz ve referanslarınız bizler için çok önemlidir.

Petek ve kombi temizliği sonrası doğalgaz tasarrufu ve ısı atışı sağlanmaktadır. Merkezi sistemlerde petek temizliği de önemlidir. Tüm bina boyunca dolaşım sağlayan sıcak su kirlenmiş petekleriniz varsa, sizin dairenizde daha az ısı sağlayacaktır.

Düzenli olarak kalorifer petek temizleme yapılması, radyatörlerinizin ömrünü uzatacak ve yakıt sarfiyatınızı azaltacaktır.

Petek Temizliğinin Faydaları

Petek temizleme ile radyatörlerinizin içerisinde biriken tortu ve çamurlardan kurtulursunuz. Petek tıkanıklığı kaynaklı ısı sorunları bu şekilde giderilmiş olur. İyi bir şekilde kullanılan ve temizliğine dikkat edilen petekler daha verimli ısıtma yapacaktır.

Düzenli olarak yapılan petek temizliği sayesinde radyatörlerinizin ve kombinizin ömrü uzamış olmaktadır. Ani olarak karşınıza çıkabilecek sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Yaz aylarında petek temizliği yaptırmak çok daha avantajlıdır. Yaz aylarında, kombinin temizlik esnasında çalışmaması bir sıkıntı yaratmamaktadır. Ayrıca sıcak aylarda tesisat firmaları petek temizleme işleri için iş yoğunluğu daha uygun olmaktadır.

Petek temizliği nasıl yapılır? Petek temizliği yapılırken 8 bar basınçlı çift yönlü petek temizleme makinası ile ilaçlı veya ilaçsız işlem yapmaktayız. Çoğunlukla, gidere yakın olduğu için banyoda bulunan havlupan veya petek sökülerek petek temizleme makinasının giriş çıkış borularına bağlanmaktadır. Daha sonra ise makinanın su dolum girişi uygun durumdaki bir musluğa bağlanılarak, sistem içerisindeki tortu ve kirden kurtulunmaktadır.

Temizleme basıncı kombinizin sistemine uygun olarak seçilir. Uygun olmayan basınçlarda kombi zarar görebilir, bu sebepten dolayı ustalarımız öncelik ile kombinizin teknik verilerini inceleyerek işlemlerine başlarlar.

Evde petek temizliği ve bakımı konusunda uzman bir firmayız.Kalorifer peteklerini temizlemek istiyorsanız bizim ile iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz.