Tesisatçım

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

...
Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Konutlarda ve işyerlerinde belirli süreler kullanımı sonrası lavabo tıkanıklıkları olabilmektedir. Bunların bir kısmı çok basit yöntemler ile açılırken bir kısmı profesyonel destek ile çözülmektedir. Tıkalı lavaboyu açmanın çok farklı yolları bulunmaktadır.

Lavabo Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır? Tıkalı lavabolar basit yöntemler ile açılabileceği gibi profesyonel hizmet alınarak da açılabilmektedir. Tıkanıklığının büyüklüğüne ve aciliyet durumuna göre çözümler bulanmalıdır.

Evde Basit Yöntemler İle Lavabo Açma

Lavabolar tıkandığı zaman ilk akla gelen yöntem mutfak pompasıdır. En eski ve etkili yöntemlerden bir tanesidir. Basit ve direkt etkili bir şekilde işe yaramaktadır. Bazı inatçı tıkanıklıklar mutfak pompası ile açılamamaktadır. Lavabo pompaları bu iş için üretilmiş küçük pompalardır. Lavabodaki süzgeç üzerine tam olarak yerleştirilerek işlem yapılır, eğer lavabo süzgecine yakın bir noktada tıkanıklık varsa tıkayan malzeme yukarı çıkabilir.

Lavabo tıkanıklıklarını açarken karbonat kullanımı da etkili bir yol olmaktadır. Tıkanmış bir lavabo giderine yarım bardak karbonat ile birlikte yarım bardak sirke dökerek bir süre beklemeliyiz. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra kaynamış sıcak suyu lavaboya dökersek lavabo açılacaktır.

Tel yardımı ile lavabo tıkanıklık gidermek de bir lavabo açma yöntemidir. Tel lavabo süzgecinden içeri sokularak derinlere doğru kıvrılarak itilir. Lavabo gideri tıkanıklığı yakın noktada ise tel işe yarayabilir.

Basit tıkanıklıklar için marketten aldığımız kimyasallarda iş görmektedir. Burada çıkan buharı solumamaya dikkat etmeliyiz. Lavabo açıcı kullanırken ortamda fazla durmayalım.

Evde basit yöntemlerin kullanımında hatalarımız olabilir. Tesisata zarar verme, kaplamalara zarar verme veya kimyasal soluma en çok yapılan hatalardan olmaktadır. Konu hakkında yeterli deneyim ve bilgimiz yoksa tıkanıklık durumunda bizim gibi uzmanlardan yardım almak en doğu tercih olmaktadır.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Hizmetleri

Firmamız lavabo tıkanıklığı açma hizmetleri vermektedir. Tıkalı lavabolarda kamera ile görüntü alınarak neden giderin çalışmadığı belirlenir. Tıkanma sebebi bulununca robot yardımı ile yabancı madde temizlenerek pissu hattı açılmaktadır. Bazı durumlarda kamera kılavuzu ile birlikte atık madde giderden çıkarılarak tıkanıklık giderilmektedir.

Pimaş yıkama tıkanıklık açma hizmetlerimizden birisidir. Pimaş yıkama ile çeper etrafında biriken yağ ve kireç tabakası temizlenir. Pimaş yıkama işlemi, pis su gider borusunun içerisinde biriken kireç ve yağ tabakasının sökmek için yapılmaktadır. Personelimiz pis su tesisatı yıkama makinasında bulunan hortumu mutfak, lavabo, banyo giderlerinden içeri sokarak bu işlemi yapar. Hortumun ucunda bulunan özel başlık sayesinde tazyikli su giderlerin çeperine püskürtülerek temizlik yapılmaya çalışılır. Tazyikli su sayesinde gider iç çapını daraltan kireç ve yağ tabakası tamamen temizlenir.

Pimaş yıkama işlemi tıkanıklık olmadan yapılması gereksiz gibi görülse de, tıkanıklık anındaki pis ortam ve iş kaybı düşünülürse, işyerlerinde ve evlerimizde aralıklar ile yapılması gerekli olan işlemlerdendir. Tesisat sorunlarınızın bir kısmı, olmadan rutin bakımlar ve temizlik sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Lavabo Tıkanıklığı Sebepleri

Lavabo tıkanıklığına sebep olan nedenlerin bir kısmı yapım aşamasında, bir kısmı ise kullanım sırasında oluşmaktadır.

Mutfaklarda kullanılan yağlar zamanla gider çeperlerini daraltarak tıkanmaya sebep olmaktadır. Bu sebeple atık yağların lavabolara dökümünden kaçınmalıyız. Mutfak yağları biodizel üreticileri tarafından toplanılmaktadır. Site ve bina önündeki varillere atık yağlarınızı dökerseniz, pissu tesisatınızda tıkanıklığa yol açmak yerine, üretime katkıda bulunmuş olursunuz.

Bina yapımı esnasında pimaşların içerisinde kalan harç artıkları zamanla geçişe engel olarak lavabo tıkanıklığına sebep olur. Bu harçlar sıva harçları veya seramik derz harçları olabilmektedir. Vitrifiye montajı öncesi yeni binalarda giderlerin testi yapılmalıdır.

Bina yapımı esnasında gider borularına verilen eğimlerin yetersiz olması. Eğim yetersiz olduğunda zamanla boruların içerisinde birikmeler başlamaktadır.

Suda bulunan kirecin boru çeperini daraltması, bunu engellemek için sirke kullanılabilir.

Lavaboya atık malzemelerin veya bulaşık, yemek artıklarının düşmesi, gider borusunda tıkanmaya neden olmaktadır. Lavabo süzgeçlerinin uygun seçilmesi, ilave olarak mutfak lavabosunda ek süzgeç kullanılması gider tıkanıklığı riskini azaltacaktır.

Lavabo tıkanıklık açma, robotla görüntüleme, tesisat hizmetleri vermekteyiz. İstanbul su tesisatçısı olarak bizler ile çalışmanız sizleri memnun edecektir. Konut ve işyerlerinizdeki su kaçaklarını ve lavabo tıkanıklıklarını cihaz yardımı ile bulmakta ve sorunlarınızı en kısa sürede çözmekteyiz. Kalorifer ve sıhhi tesisat arızalarında veya tadilatlarında bizler ile çalışabilirsiniz, acil müdahale yapma, tesisat arızalarını giderme konusunda deneyimli bir firmayız.