Tesisatçım

Balkon Gideri Açma

...
Balkon Gideri Açma
Balkon Gideri Açma

Evlerde sıkça rastlanan sorunlardan bir tanesi balkon giderlerinin tıkanmasıdır. Balkon giderleri her ne kadar düz ve kesintisiz bir şekilde monte edilmiş olsalar da birçok farklı sebepten dolayı tıkanabilir. Bu sebepler doğal sebepler olabileceği gibi insan kaynaklı sebepler de olabilir.

Balkon giderlerini en sorunsuz bir şekilde açmak için yapılması gereken ilk şey sorunun nedenini anlamaktır. Her sorun da olduğu gibi bu sorunda da sorunun nedenini bilmek onu çözmenin neredeyse yarısıdır diyebiliriz. Dolayısıyla balkon gideri nasıl açılır konusuna değinmeden önce bu soruna neden olan unsurlarını bilmekte fayda vardır. 

Balkon Gideri Neden Tıkanır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi balkon giderleri hem doğa olaylarından kaynaklı hem de insan kaynaklı sebeplerden dolayı tıkanabilir. Doğa olaylarından kaynaklı sebeplerden bir tanesi kuş ve hayvan gibi küçük hayvanların yuva yapması gelir. Ancak bu hayvanların böyle yerlere yuva yapabilmesi için balkon giderlerinin uzun bir süre kullanılmamış olması gerekir. Bu nedenle kaynaklı balkon tıkanıkları genellikle yazlıklarda yada balkon giderinin nadir olarak kullanıldığı evlerde görülebilir.

Balkon giderlerinin tıkanmasına neden olan bir başka doğal neden ise boru içlerinde yosunlaşma meydana gelmesidir. Bu durum da yine hayvan yuvaları gibi çok sık kullanılmayan balkon giderlerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Ayrıca günümüz binaların çoğunda çatı giderleri de balkon giderlerine bağlıdır. Çatı giderlerinde biriken toz, toprak, hayvan pisliği, kuş tüyü gibi maddeler bir yağmur esnasında giderlere doğru hareket ederler ve su ile birlikte akarlar. Ancak özellikle kuş tüyleri gider borular içinde takılı kalabilir ve diğer yabancı maddelerin takılmasına neden olur. Gider borusu içindeki her bir yabancı madde takılı olan yerde arka arkaya geldiği için tıkanık bölge iyice büyür ve artık suyun bile akmasına izin vermez ya da çok az bir su akar. Balkon giderlerinden akmayan su ise belli bir süre sonra geri basar ve balkon su ile dolabilir.

Eğer daireniz yada işyeriniz çok katlı bir binada ise balkonunuzun tıkanıklığın sorumlusu tek siz olmayabilirsiniz. Sizin alt yada üst kattaki komşularınız da eğer balkonlarda yabancı bir madde atmışsa sizin giderini de tıkanabilir. Bu durumu örnek bir senaryo ile çok daha iyi açıklayabilir. Üst kat komşunuzun çocuğu yediği çikolata paketlerini ailesinden gizli bir şekilde balkon giderinden göndermiş olabilir. Onun üstündeki komşu ise balkonunu yıkadığında  çikolata paketleri sizin balkonunuzu geçer geçmez takılmış olabilir. Tam iki kat üstündeki komşunuzun akıttığı suyun sizin balkonunuza geri basma ihtimali esas suçlunun balkonunun su basma ihtimalinden çok daha fazladır.

Balkon Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Balkon gideri tıkanıklığı açma işinin yarısının tıkanıklığın sebebini öğrenmek olduğunu belirtmiştik. Bu aşamadan sonra ise tıkanıklık nedenine göre yöntemi seçmek kalır. Balkon tıkanıklığı konusunda tercih edilen yöntemlerden bir tanesi kostik ile gider açma yöntemidir. Halk arasında gider açıcı olarak da bilinen bilinen kostik, su ile temas ettiğinde, temas ettiği suyun derecesini 45-50 derece yükseltir. Bu ani sıcaklık yükselişi meydana fokurdama getirir. Fokurdayan su giderden akarken karşısına çıkan takılı malzemeleri kaldırarak bir şekilde hareket ettirir. Kimyasalın dökülmesinde sonra gidere tasdikli su verilmesiyle gider tıkanıklığı büyük oranda giderilmiş olur. Ancak unutmamak gerekir ki kostik ile gider açmak tehlikeli bir işlemdir. bilinçsiz ve dikkatsiz kullanıldığında ciltte ve gözlerde ciddi yanma ve yaralanmalara sebep olabilir. 

Başta balkon gider tıkanıklığı olmak üzere lavabo tıkanıklığı, bahçe tıkanıklığı, tuvalet tıkanıklığı gibi konularda da bizimle iletişime geçerek uzman kadromuzla size en kısa sürede çözümler sunabiliriz.