Tesisatçım

Gider Kokusu Yok Etme

...
Gider Kokusu Yok Etme
Gider Kokusu Yok Etme

Hem müstakil evlerde hem de apartman dairelerinde zaman zaman yaşanan sorunlardan bir tanesi de giderlerden gelen kötü kokulardır. Gider kokularının birçok sebebi vardır. Dolayısıyla gider kokusu yok etme konusuna değinmeden önce gider kokularının nedenlerini bilmek gerekir.

Giderler Neden Kokuyor?

Her sorunda olduğu gibi kötü gider kokusu konusunda sorunu çözmek için ilk olarak nedenini iyi öğrenmek gerekir. Evlerdeki gider kokusunun birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerden ilki giderlerdeki yemek artıklarıdır. Evlerin lavabolarından döklen yemek parçacıkları ve yağ birikintileri borularda birikme yapar. Bu birikim zaman içinde çürüme durup giderden yukarıya doğru bir koku yayabilir.

Giderlerdeki konunun bir diğer sebebi ise aşırı yağışlardır. Bulunduğunuz bölgedeki altyapı sisteminin kaldıramayacağı kadar bir yağmur bir süre sonra logarların taşmasına ve kanalizasyondaki pis suların bina giderlerinin seviyesine kadar gelmesine neden olabilir. Giderlerin hizasına çok yakın olan yada o seviyeye çoktan geçen kanalizasyon suları gider borularının içinde hava akımından dolayı dairelerin içine kadar ulaşmaktadır.

Giderlerdeki kötü koku sadece mutfaktaki lavabodan kaynaklı gelmez. Tuvalet, banyo ve klozet giderlerinden de kötü koku gelebilir.Buralardaki giderlerden kötü koku gelmesinin en yaygın sebebi ise giderlere ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve bebek bezi gibi malzemelerin atılmasıdır. Bu malzemeler her ne kadar bir süre sorunsuz bir şekilde giderlerinizden gidiyor gibi görünse de tüm binanın gider sistemini tıkayacak kadar tehlikelidir. Bina gider altyapı sisteminde her zaman düz borular kullanılmaz. İhtiyaç duyulan yerlerde dirsek boru ya da T boru denilen borular da kullanılmaktadır. Bu borular bir maddeyi akıtmak konusunda düz bir boru kadar etkili değillerdir. Çünkü boru içindeki dönemeçlere yada bağlantı noktalarına bir parça takılabilir ve uzun süre gitmeden orada gelebilir. Onun arkasından gelen başka bir yabancı madde ise gideri daha da tıkayabilir. Bu atıklar burada kaldıkları süre boyunca hem daha az atığın akmasına neden olurlar hem de sürekli suda kalmanın etkisiyle çürürler. Bu çürüme ve birikinti de giderlerde kötü kokuya sebep olur.

Eğer apartmanlarda yaşıyorsanız giderlerdeki kötü kokunun tek sebebi siz değilsinizdir. Bina giderleri ortak olduğu için komşularınızın sebep oldukları kötü kokuyu siz kendi evinizde de alabilirsiniz.

Gider Kokusu Yok Etme Yöntemleri

Gider kokusunu kokunun nedenine göre evde kendi yöntemlerinizle yada profesyonel destek alarak yok edebilirsiniz. Gider kokusu yok etmek için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi kahve telvesidir. Özellikle mutfak giderlerindeki kötü koku için kullanılan bu yöntem kahve telvesinin çok suyla karıştırılıp giderden gönderilmesi ile olur. Kahve telvesini lavabonuzdan döktükten sonra bir süre kullanmamanız durumunda evinizde hoş bir kahve kokusu olduğunu fark edeceksiniz.

Evdeki malzemelerle gider kokusunu yok etmenin bir başka yolu da güzel kokulu meyveleri sıcak suyun içine koyarak lavaboya yerleştirmektir. Özellikle portakal ve mandalina kabuklarını bir kaseye koyup üzerine sıcak su eklediğinizde kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Lavabo giderine kötü kokuya sebep olacak katı atık atmamanıza rağmen giderden kötü koku gelebilir. Siz her ne kadar katı bir şey atmadığını düşünseniz de giderden gönderdiğiniz atık yağlar da zaman içinde kötü kokuya sebep olabilir. Özellikle hayvansal yağları lavaboya döktükten sonra gider borularında donarlar. Eğer arkasından sıcak bir su sökmeseniz bir süre sonra atık yağlar kötü kokuya sebep olabilir. Katı atıkların sebep olduğu yağlardan kurtulmanın bir diğer yöntemi de vanilya ve karbonattır. Gidere karbonat ve vanilya döktükten sonra sıcak su ile akıttığınızda lavabonuzun mis gibi koktuğunu farkedeceksiniz. Bu güzel kokuya süreklilik kazandırmak istiyorsanız lavabonuza işiniz bittikten sonra bir miktar vanilya dökmeniz bu isteğiniz için yeterli olacaktır.

Son yıllarda giderlerdeki kötü kokuyu önlemek için kullanılan en basit ve en yaygın yöntem lavabo açıcı kimyasallardır. Bu kimyasallar giderinizdeki başta kötü koku olmak üzere tıkanma gibi sorunlarınızı da çözebilir. Ancak bu kimyasallar sizin sorununuzu tam anlamıyla çözmüş olsa bile çevreye verdiği zarar çok büyüktür. Giderlerden geçerek kanalizasyona oradan da nehir yada denizlere akıtılan alt yapılı bölgelerde bu kimyasallar su kirliliğine neden olmaktadır.

Yukarıda anlattığımız tüm yöntemler eğer giderlerdeki kötü kokuyu gidermek için yeterli olmuyorsa yapmanız gereken profesyonel yardım almaktır. Tesisat ustaları en etkili yöntemleri kullanarak her türlü gider kokusu ve tıkanıklığı konusunda size yardımcı olurlar.