Tesisatçım

Kostikle Gider Açma

...
Kostikle Gider Açma
Kostikle Gider Açma

Yapılarda inşaat sonrasında en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi giderlerin tıkanmasıdır. Binanın eski yada yeni olması farketmeksizin bina sahiplerinin en büyük sorunlarından bir tanesi kuşkusuz giderlerin tıkanmasıdır. Gider tıkanması için günümüzde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları oldukça etkiliyken bazıları da pek bir işe yaramaz. Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de kostikle gider açma yöntemidir. Peki kostikle gider açmak etkili bir yöntem midir? Kostikle gider açmak sağlığa zararlı mıdır? Kostikle gider açma işlemini herkes yapabilir mi? Yüm bu sorulara ve daha fazlasına bu yazımızda cevap vereceğiz.

Kostik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kostik su ile tepkimeye girdiğinde suyun ısısını 45-50 dereceye kadar çıkarabilen kimyasal bir maddedir. Kostiğin en yaygın olarak kullanıldığı alan sabun üretimidir. Sabun üretiminde kullanılan yağ ile kostik tepkimeye girerek ortaya gliserin çıkmasını sağlar.

Kostik yapısı gereği birçok farklı alanda kullanılır. Başta sabun imalathaneleri olmak üzere  madencilik olmak üzere asit ünitesine sahip tesislerin baca temizliğinde, antiseptik ve aspirin imalatında, fırın ve boru temizliğinde kullanılan malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Kostik su ile temas ettiğinde oluşturduğu 45-50 derecelik sıcaklığı bir süre sürdürebilir. Bu sıcaklığa 4-5 dakika gibi çok kısa bir sürede ulaştığı için tepkime esnasında bir fokurdama oluşur. Bu fokurdama suyun bir kapta kaynayarak çıkardığı fokurdama sesi ile neredeyse aynıdır. Tek farkı su ile temas eder etmez ani bir ses çıkarmasıdır. Bu ses suyun normal bir şekilde kaynamasında uzun bir süre sonra duyulmaktadır.

Kostikle Gider Temizlenir Mi?

Kostikle gider temizleme işlemi basit gibi görünsen de kesinlikle tecrübeli bir kişi tarafından yapılmalıdır. İşlem kostikle ile suyu birleştirme ile ortaya çıkan sıcaklıkla ile giderlerin yanmasını sağlamak gibi görünse de işlem büyük dikkat gerektirir. Şebeke suyundaki su kostik ile tepkimeye girdiğinde 45-50 dereceye kadar ısındığını daha önceden belirtmiştik. Bu şebeke suyun en az 25-30 derece arasında sıcaklığının artması anlamına gelir. Kostik sıcak su ile tepkimeye girdiğinde etkisi daha da güçlü olur. Bu yüzden kostik ile tıkanan gider açmak için daha çok sıcak su kullanılır. Sıcak su kostikle birleşerek daha yüksek bir sıcaklık oluşturur ve gider borularındaki tıkanıkları açmak için daha güçlü olur. 

Kostikle Gider Açmak Tehlikeli Midir?

Kostikle lavabo giderleri, mutfak giderleri, yağmur giderleri rahatlıkla açılabilir ancak bu iş bilgi ve tecrübesi olmayan insanlar tarafından yapıldığında ciddi yaralanmalara ve kazalara sebep olabilir. Bu olumsuz durumlardan en sık rastlanan ise el ve yüz yanmasıdır. Çoğu kişi internetten izlediği videolarla yada yakınlarının tavsiyesiyle gider açmak için kostiği tercih eder. Ancak su ile tepkimeye girdiğinde bu kimyasalin vereceği sonuç herkes tarafından bilinemez. Dolayısıyla ile tepkime esnasında herhangi bir temas yada yaklaşma ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Kostik kullanılmasında karşılaşılabilecek sorunlardan bir tanesi de tepkime esnasında gidere çok yaklaşmaktır. Gidere kostiği döktükten sonra üzerine su eklenmesiyle ortaya çıkan sıcaklık ve basınçtan dolayı giderden büyük bir sıcaklık ve basınç çıkışı olur. Bu esnada gidere yakından bakıldığında hem gözlerde hem de yüzde ciddi hasarlar oluşabilir.

Kostikle tıkalı gider açma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kullanılacak kimyasal malzemenin miktarıdır. Yine yeterli bilgisi ve tecrübesi olmayan kişilerin genellikle yaptıkları hatalardan bir tanesi de budur. Tıkalı gideri açmak için ihtiyaç duyulan kimyasal maddenin az yada çok kullanımı istenilen sonucu vermeyebilir. Olması gerekenden az miktarda kostik kullanımı gideri tıkayan malzemeleri yakmak yada itmek için yeterli olmazken, fazla kostik kullanımı ise yaralanmaların yanı sıra gider borularına da zarar verilebilir.

Kostik ile gider açmak oldukça basit bir işlem olmasından dolayı yapılan hatalardan bir diğeri de her tıkanma da kostik kullanmasıdır. Zahmetsiz görünen bu işlem zamanla gider borularının tahrip olmasına neden olabilir. Çünkü su ile tepkimeye giren kostik malzeme gider boruları içinde yüksek bir sıcaklığa neden olur. Gider borularının sık sık yüksek sıcaklığa maruz kalması bir süre sonra daha pahalı ve zahmetli başka sorunları ortaya çıkarabilir.

Kostikle Güvenilir Bir Şekilde Tıkalı Gider Açmak için Ne Yapmak Gerekir?

Daha öncesinde herhangi bir tecrübeniz yoksa yada canlı bir şekilde nasıl yapıldığını görmediyseniz sadece internetten izlenen videolarla yada çevredeki tanıdıkların tavsiyesiyle kostikle gider açmak güvenli bir yöntem değildir. Dolayısıyla bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan tesisat ustalarından yardım almak her zaman en sağlıklı yöntemdir.

Tıkalı giderlerinizi açtırmak için yardım aldığınız tesisat ustaları gideriniz eğer açılmıyorsa başka alternatif yöntemlere de hakimdir. Gerektiği takdirde diğer yöntemleri de kullanarak kısa sürede tıkalı gideriniz için bir çözüm bulmuş olur. Tesisat ustaları sadece tıkalı giderlerinizi açmakla kalmaz ayrıca bu tıkanmaların neden ve nasıl olduğu konusunda size bilgi ve tavsiyeler verir.

Kostikle ile gider açan tesisatçı bulmak günümüzde o kadar da zor bir işlem değildir. Eğer bu yazıyı buraya kadar okumuşsanız zaten gider ama konusunda en doğru yerdesiniz diyebiliriz. İletişim bilgilerimizinden biizmle iletişie geçerek alanında uzman tesisat ustalarımızla hem kostikle gider açma hem de diğer gider açma konusunda her türlü destek ve servisi sağlayabiliriz. Bizimle çalışmak size tıkalı giderlerinizi açmanın dışında birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan bir tanesi su ve gider tesisatındaki diğer eksikleri ve arızaları tespit edip size çözüm önerileri sunarız yada kendimiz çözüme kavuştururuz.

Bizimle irtibata geçtiğini andan itibaren her türlü sorununuza kendi evimizin yada işyerimizin sorunuymuş gibi yaklaşarak titiz bir işçilik örneği gösteririz. Sunduğumuz bu hizmeti ise en iyi fiyat politikasıyla size sunarız.

Ekip olarak yaptığımız işin her zaman arkasında durarak size en iyi işçilik garantisi sunarız. Uzman kadromuz sayesinde sorunlarınıza kısa sürede çözüm buluruz.