Tesisatçım

Petek Temizliği Neden Yapılmalı

...
Petek Temizliği Neden Yapılmalı
Petek Temizliği Neden Yapılmalı

Kalorifer tesisatının verimli çalışması sayesinde, ortam konforu sağlanabilmektedir. Sistemin verimli çalışması sayesinde yakıt sarfiyatı uygun seviyelerde kalacaktır. Sistemin verimliliğini seçilen kombi, borular, radyatörler ve dizayn etkilemektedir.

Radyatörlerin verimli çalışması için temizliği de önemli unsurlardan birisidir.

Petek Temizliği Yapımı

Isıtma tesisatının içerisinde bulunan radyatörlerin temizliği yapılması kullanıcıların yararına olmaktadır. Petek temizliği neden yapılmalı? Petek temizliğinin yapılması bireysel bir tercih olsa da, doğalgaz faturalarında gözle görülür azalma olması için kombi ve peteklerin temizlenmesi gerekmektedir. Petek temizliği sayesinde verimli bir ısınma sağlanabilmektedir.

Peteklerin temizliği için yerinden sökülmemesi gereklidir. Radyatörlerin içerisinde koruyucu yağ vardır. Petek temizleme esnasında koruyucu yağ tabakasına zarar verilmez, koruyucu yağ sistem içerisinde kalır. Petek temizleme ile bu yağ tabakasının sistemden uzaklaştırıldığı ve peteklerin bu nedenle korozyona uğradığı bilgileri yanlıştır.

Demir bir kap içerisindeki suyu ısıtıp soğutalım, bu işlemi günlerce aylarca yapalım. Demir kap içerisinde bulunan suyun kirlenmeye başladığını fark edeceksiniz. Kalorifer tesisatı içerisinde sürekli devri daim olan su da bu şekilde kirlenmektedir. Berraklığını kaybeden su, hatlardan ve peteklerden geçerken tortu bırakacak, bu nedenle sistemde tıkanıklıklar ve verimsizlikler başlayacaktır.

Kalorifer tesisatımızın önemli parçası olan petekler aralıklar ile temizlenmelidir. Petek temizliği yapılırken şu sıralama takip edilmelidir. Petek temizliği nasıl yapılır? Kombi kapatılarak, radyatör temizleme veya yerden ısıtma temizlemedeki kombi bağlantıları sökülerek, tesisat suyu boşaltır, sisteme yıkama makinesi bağlanılır.

Sistemdeki radyatörlerin vanaları tamamen kapatılır. Yıkama başlanacak peteklerden bir tanesinin vanası açılarak temizleme işlemine başlanılır. İlk başlanılacak radyatördeki işlem bitince vanaları kapatılıp diğerine geçilir.

Sırası ile tüm radyatörlerde aynı işlem tekrar edilir. Temizlik bitirildikten sonra peteklerin içerisindeki hava boşaltılarak kombi testi yapılarak, sistem tekrar çalıştırılır. İstanbul petek temizliği konusunda hizmet vermekteyiz.

Petek temizleme, merkezi ısıtma sistemlerinde kullanıcıya daha çok avantajlar sağlamaktadır. Petekleri temiz olan konut sakinin odalarında bulunan radyatörlerden sistemdeki sıcak su çok daha hızlı geçeceğinden ısınması daha iyi olacaktır.

Petek Temizleme Aralıkları

Peteklerin temizlenme süresi kullanımına yani soğuk veya ılık bölgelere göre değişmektedir. Genel kabul iki yılda bir petek temizliği yapılmasıdır. Ancak,  sisteminiz kömür ile çalışırken doğalgaza geçtiyse o yıl hemen petek temizliğini yaptırmalısınız.

İki yılda bir yapılan petek temizliği sayesinde, yakıt faturalarınız daha makul seviyelerde olacaktır. Radyatörlerinizin ve sisteminizin kullanım ömrü artacak ve çok daha iyi ısınacaksınız. Kombi ve petek fiyatlarının seviyesini düşününce iki yılda bir petek temizlemenin çok daha uyguna geldiğini fark edeceksiniz.

Petekleriniz içerisinde olan temiz su sizlerin kış aylarında daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır. Temiz petekler daha az kombi bakımına neden olmaktadır. Kalorifer tesisatlarında verimlilik ve az yakıt sarfiyatı önemlidir.

Firmamızdan kalorifer petek temizleme hizmeti almak isterseniz, telefonlarımız sayesinde irtibata geçebilirsiniz.

Petek Temizleme İşlemleri

Firmamıza ulaşıp ev ve işyerlerinize petek temizliği için çağırdığınızda şu işlemler yapılmaktadır.

1-Öncelikle işyeri veya evinize gidildiğinde, uzman personelimiz kendisini tanıtarak, yapacağı işlemler hakkında ön bilgilendirme yapar.

2-Kalorifer tesisatı incelenip sistemdeki kaçak ve arızalar tespit edilir.

3-Gerekli bilgilendirme ve kontroller yapıldıktan sonra petek temizleme makinasının kurulacağı oda belirlenir. Bu oda genellikle mutfak, balkon veya banyo olmaktadır. Buralarda olan kollektör, havlupan veya petek yerinden sökülerek işlem başlanır.

4-Tüm işlemler esnasında aşırı temiz ve dikkatli olmaya çalışılır.

5-Temizlik esnasında kullanılacak gider klozet, wc veya lavaboya bağlanılır. Bağlantı için gerekli uzunluğa sahip hortumlarımız daha önce temizlik yapılacak yere getirilir. Kirli suyu ortam kirletmeden uzaklaştırmak bu şekilde olmaktadır.

6-Temizlik için birinci aşamada üst boru ve içleri temizlenir. İkinci aşamada ise tesisat borularının alt kısımları temizlenir.

7-Çift vakumlu yıkama sistemi sayesinde kombi ve peteklerde olabilen kir, çamur veya çeper oluşumu temizlenir.

8-Sisteminizde bulunan kombiye uygun olan petek temizleme makinası kullanımı sağlanır. Basınç değeri 2 Bar’dan yüksek olan makineler kombilere zarar verebilir. Firmamız, öncelikle sisteminizi inceleyerek uygun petek temizleme makinesini seçmektedir.

9-Temizliğimiz çoğunlukla 1-2 saat içerisinde bitirilir. En kısa sürede sisteminiz tekrar devreye alınarak ısınmanız sağlanır.

Kış aylarında zor durumlarda kalmamanız için sizlere yaz veya bahar aylarında petek temizliği yapmanızı öneririz. Petek temizleme işlemi için bizlere müracaat edebilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında birçok kişi kışa hazırlık yapmayacağından sizler üşümeden ve sıra beklemeden kombi bakımı ile petek temizliğini yaptırabilirsiniz. Uygun malzeme ve uzman personelim ile yıllar boyunca elde edilmiş tecrübe yardımı sayesinde müşterilemize hizmet vermekteyiz.