Tesisatçım

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

...
Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?
Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfak, banyo veya genel kullanım için ayrılmış lavabolardan gelen kokular kullanıcıları rahatsız etmekte ve ortam kalitesini düşürmektedir. Lavabolarda oluşan kokuların farklı nedenleri olmaktadır. İçerisine dökülen artıklar, tıkanıklık, hatalı bağlantı bunların ilk akla gelenleridir.

Lavabolar Neden Kokar?

Lavabolardan birçok sebepten dolayı koku gelebilir, bunların bir kısmı kullanıcı kaynaklı, bir kısmı ise yapım kaynaklıdır.

Lavabo altındaki sifon S şeklinde değil düz olarak durmaktadır, bu durumda S içerisinde su durmadığından direk pis su kolonundaki kokular evinize dolacaktır.

Birleşim borularının veya sifonun etrafında boşluk olması lavabodan kötü koku gelmesine sebep olabilir.

Havalandırmalarda bulunan gider borularındaki çatlaklar ve sızıntılar kötü kokulara neden olur.

Lavaboların bağlı olduğu borunun uzun mesafeler yatay bir şekilde gitmesi kokuya sebep olur.

Uzun süreli kullanımı olmayan lavabolardan pis kokular gelebilir.

Çeperi daralmış, akış hızı az olan giderlerden kötü kokular gelebilir.

Mutfak lavabosuna dökülen yemek artıkları farklı kokulara neden olabilir.

Pis su hatları normalde çatıya kadar çıkarılır ve ağızları açık bırakılır, bu işlem yapılmaz ise tesisatta koku olabilir.

Çoğunlukla lavabo kokularının nedeni ise gider borularında yağ ve kireç tabakalarının birikerek hızlı akışa engel olmasıdır. Lavabolardan koku gelmesinin en büyük sebebi biriken yağların katılaşarak iç çeperi daraltması ve borunun randımanlı kullanılamaz duruma gelmesidir.

Lavabo Kokusunu Nasıl Gideririz?

Küçük sıkıntılarda basit yöntemler ile lavabo kokusu giderilebilir. Lavabo giderleri tıkalıysa ve aşağıda yazılan küçük müdahaleler ile açılmıyorsa bizlere ulaşabilirsiniz.

Karbonat, tuz ve sirke karışımı ile lavabo kokusunu giderebilirsiniz: Tencere içerisinde kaynatılan suya bir bardak sirke ve bir avuç tuz ekleyin. Ocağın altını kapatarak lavaboya dökmeden bu karışımın içerisine yarım bardak kadar karbonat ekleyin. Sıcak su ve karışım borularınızı temizleyerek, ferah bir ortam ortaya çıkartacaktır.

Karbonat ve sirke ile lavabo kokusunu gidermek: Bir çay bardağı karbonatı lavabonuzun giderine döktükten sonra üzerine iki çay bardağı sirke dökün. Bu karışım köpürmeye başlayacaktır. Biraz bekledikten sonra sıcak su dökerseniz gider boruları temizlenecektir.

Karbonat ve limon suyu karışımı ile lavabo kokusunu gidermek: Bir çay bardağı ısıtılmış limon suyu içerisine bir çay bardağı kabartma tozu ekleyerek köpürene kadar karıştırarak lavaboya dökün, 5-10 dakika sonra sıcak su dökerek gideri temizleyin.

Karbonat ve esansiyel yağlar: Yarım bardak karbonata birkaç damla esansiyel yağ karıştırın. Esansiyel yağ olarak vanilya, nane veya faklı bir koku kullanabilirsiniz. Bu karışımı lavabodan döktükten 1 saat sonra kaynatılmış suyu lavabonuza dökünüz. Mutfağınızdaki hava hemen değişecektir.

Limon kabukları: Limon kabukları ile lavabonuzu iyice ovarak sıcak su ile yıkarsanız limon ferahlığı kokusu mutfağınızı saracaktır.

Kahve telvesi ve sıcak su: Kahve telvesinin yağ çözücü özelliği vardır, kahvenizi içtikten sonra telvelerini lavaboya boşaltarak üzerine sıcak su dökebilirsiniz. Yağların çözülmesini sağlayan kahve telvesi sayesinde kokularda yok olacaktır.

Lavabo Kokularına Hızlı ve Kesin Çözüm

Lavabolarda oluşan kokular evlerde yaşayan tüm bireyleri etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Dışardan eve girildiğinde hoş olmayan kokuların insanları karşılaması hiçbir zaman istenmeyen bir durum olmaktadır. Genel olarak giderlerde yağlanma nedeni ile olan tıkanıklıklar mutfak lavabolarından olmaktadır. Yemek hazırlarken kullanılan yağlar ve bulaşık yıkanırken temizlik esnasında çıkan yağlar gider borularında zaman ile tıkanmalara neden olabilmektedir.

Bulaşık artıklarında bulunan yağlar lavabo gider borularını daraltarak tıkanmalarına neden olabilmektedir. Bu durum lavabo kokularının en büyük sebebidir. Yağ tutmuş lavabo borusu temizleme günümüzde işin profesyonelleri ile oldukça rahat yapılabilmektedir. Bu tür durumlarda mutlaka ehil insanlar ve firmalar ile çalışmalısınız.

Küçük önlemler ile lavabo kokularınızı engelleyemediğiniz durumlarda ehil firmalardan kolayca yardım alabilirsiniz. Kullandığınız kimyasallar ve yaptığınız bilinçsiz müdahaleler tesisatınıza zarar verebilir. Ehil olmayan kişilerin yaptığı müdahaleler nedeniyle koku daha fazla da olabilir. Lavabo kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı firmamızdadır.

Firmamızın müdahale ettiği durumlarda gider borularında biriken yağlar basınçlı yıkama makinesi yardımı ile temizlenmektedir. Bu şekilde müdahale edilen lavaboların giderlerinde koku sorunu kalmamakta ve ilk günkü kadar temiz olmaktadır.

Kaliteli işçilik ve modern ekipmana sahip firmalar ile kokuya sebep olan tıkanıklıkların temizlenmesi oldukça kolay ve ekonomik olmaktadır. Hassas çalışma ile tesisat borularına zarar vermeden pratik çözümler ile temizlik kolayca yapılmaktadır.

Her türlü tesisat sorunlarınızda telefonlarımızdan ve internet üzerinden müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçerek tesisat sıkıntılarınız hakkında görüşebilirsiniz. Lavabo kokusu nasıl giderilir arayışında iseniz bizimle çalışabilirsiniz.