Tesisatçım

Rezervuar Klozet ve Klozet Tamiri

...
Rezervuar Klozet ve Klozet Tamiri
Rezervuar Klozet ve Klozet Tamiri

Ev ve işyerinde su tesisatı ile ilgili en can sıkıcı durumlardan bir tanesi de klozet tıkanıklığı ve sifonlardaki arızalardır. Bu tür arızalar yapı içinde pis koku ve su baskınına sebep olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey tesisatçı çağırmaktır.

Tıkanıklık açma ya da sifon tamiri için bizi arayan müşterilerimizin ev yada işyerlerine gittiğimizde gördük ki bazı müşterilerimiz sorunu önce kendileri çözmeye çalışmışlar ancak başarılı olamayınca bir tesisatçıya ihtiyaç duyduklarını anlamışlar. Başlı başına ustalık gerektiren işlem olan sifon tamiri, tıkanıklık açma ve rezervuar klozet tamirinde yapılan yanlış bir işlem başlangıçtaki problemden çok daha büyük sorunlara neden olabilir.

Klozet Neden Tıkanır?

Eğer çok daireli bir apartmanda oturuyorsanız bu klozetinizdeki tıkanıklığın tek sebebi siz olmayabilirsiniz. Binalarda bütün pis sular apartmanın ana pis su boruları aracılığıyla kanalizasyona ulaştırılır. Binadaki tüm dairelerin pis suları ana pis su borulara taşındığı için bu borulardan sadece sizin evinizdeki atıklar değil diğer evlerdeki atıklar da geçer. Buralarda meydana gelen tıkanıklığa sebep olan herhangi bir atık başkası tarafından da atılmış olabilir.

Klozetlerin tıkanmasının en büyük sebebi klozetlerden çocuk bezi, ped, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı gibi malzemelerin atılmasıdır. Bu malzemeler pis su boru tesisatındaki dirsek adı verilen bölümlere takılı kalarak belli bir süre sonra su akışını engelleyecek hale gelebilirler. Böyle bir durum da borulardan gidemeyen pis su klozet ve tuvalet tıkanıklığına neden olur.

Tıkanık bir klozeti tamir etmenin ilk adımı sorunun nerede ve neden kaynaklandığını bilmektir. Sorunun nerede olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmek problemi çözmek için çok önemlidir. Birçok kişi evde kendi yöntemlerle tıkalı klozeti açmaya çalışır. Evde uygulanabilecek işlemler lavabo açıcı kimyasal dökme, demir çubuk sokma gibi sorunu tam anlamıyla çözemeyen uygulamalardır. Bu şekilde tıkanan klozet bir süre açılmış olsa da kısa süre içinde tekrar aynı sorun çıkarabilir. 

Tıkalı klozetin çözümü için uygulanması için uygulanacak en etkili adım profesyonel hizmet almaktır. Profesyonel tesisat servislerinin tıkanık klozeti açmak için uyguladıkları yöntemler profesyonel ekipmanlarla desteklenmektedir. Tesisat servisleri tıkanık klozeti açmak için spiral makinesi, kanal görüntüleme kamera sistemi gibi cihazları kullanırlar. Bu cihazlar sayesinde tıkanıklıklar kısa süre içinde tamamen açılır.

Rezervuar ve Klozet Tamiri Nasıl Yapılır?

Sifonların mekanik bir çalışma sistemi olduğu için belli bir çalışma prensibine sahiplerdir. Bu prensibin içinde oluşan çok küçük bir arıza bile sistemin çalışmasını engel olabilir. 

Sifonunun içinde birkaç farklı parça olduğu için sifon arızası farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sifon arızaları arasında en yaygın olanlardan bir tanesi de sifonun boş yere su kaçırmasıdır. Sifon normalde kullanılmadığı süre içinde herhangi bir su akışının olmaması gerekir. Ancak sifon içindeki bazı sorunlardan dolayı sifon çok az gibi görünse de su akıntısı meydana gelir. Bu akıntı çok az miktar gibi görünse de gün boyu sürekli aktığı düşünüldüğünde su faturasının yüksek gelmesine neden olur. Ayrıca gereksiz su kullanımı çevresel olarak da bir problemdir diyebiliriz.

Sifonun su kaçırmasının en büyük sebebi klozet içindeki boşaltım ünitesinin contasının kenarlarında kireç oluşmasıdır. Şebeke sularının yüksek miktarda kireç içerdiği düşünüldüğünde böyle bir durumun meydana gelmesi oldukça normaldir. Contadaki kirecin aynısı contaların klozet tabanında tema ettiği bölgede de oluşur.

Hem klozette hem de klozetin taban kısmında oluşan bu kireçler, contanın tam olarak gider deliğine oturmaması neden olur. Kireçlerin neden olduğu çok küçük açıklardan ise su sızıntıları meydana gelir. Bu sızıntılardan dolayı klozet tamamen dolmadığından klozet içine şebekeden sürekli bir su girişi ve çıkış bölümünde de sürekli bir su çıkışı olur.

Klozette sürekli su sızıntısını önlemek için yapılacak olan işlem ise klozet boşaltım bölümündeki bu contaların değişmesi ve klozet tabanındaki kireçlerin temizlenmesidir.

Klozetlerde yaygın görünen arızalardan bir tanesi de rezervuar ve klozet arasından dışa sızan su akıntılarıdır. Bu akıntılar genellikle rezervuar ile klozetin birleşim yerlerinde meydana gelir. Bu sorunun en büyük nedeni ise rezervuarı klozete bağlayan somonların ucuna takılan contaların eskimesi ya da yerinden oynamasıdır.

Rezervuar ve klozet arasındaki ince su sızıntısını önlemek için ilk olarak rezervuarın klozetten ayrılma işlemi yapılır daha sonra somonlar rezervuar içinden çıkarılarak eskiyip eskimedikleri ve yerinden oynayıp oynamadıkları kontrol edilir. Eğer contalar eskimiş ise yenisiyle değiştirilir. Ancak contalar yeni ise tekrar montajı sırasında contaların deliği tam olarak kapattığından emin olmak gerekir. 

Rezervuarı klozete bağlayan somona iki adet conta takılır. Bu contalardan bir tanesi metal ve bir tanesi de plastiktir. Plastik olan conta konik şeklinde olup delik ile temas edecek olan contadır. Bu vidanın orta yüzeyi deliğin çapı ile uyumlu ve biraz şişik durumdadır. Bu şişkin bölümün deliği tam olarak kapatması için somonun dik olacak şekilde vidayla sıkıştırılması gerekir.

Tüm kontroller ve denemeler yapıldıktan sonra rezervuar tekrar klozete monte edilir. Su giderleri de tekrar bağlandıktan sonra vanalar açılarak sistem kullanıma hazır hale getirilir.