Tesisatçım

Yağ Tutmuş Lavabo Borusu Temizleme

...
Yağ Tutmuş Lavabo Borusu Temizleme
Yağ Tutmuş Lavabo Borusu Temizleme

Konutlarda ve işletmelerde uzun süreli günlük kullanım sonrası giderlerde bazı sorunlar olabilmektedir. Özellikle, bulaşık işlemlerinin yapıldığı lavabo borusu giderlerinde atıkların neden olduğu daralmalar ve tıkanmalar işleyişe engel olabilmektedir. Bulaşık artıklarında bulunan yağlar lavabo gider borularını daraltarak tıkanmalarına neden olabilmektedir.

Tıkanan lavabo boruları cihazlar yardımı ile kolayca açılabilmektedir.

Mutfak Lavabolarında Yağ Nedeniyle Tıkanma

Evlerde ve işletmelerde sıhhi tesisat kalitesi günlük işleyişi etkilemektedir. Giderlerde olan arızalar, acil olarak işin ehli ustalar ve firmalar tarafından hemen giderilmez ise o günkü tüm programlarda belirli gecikmelere sebep olabilmektedir. Giderlerde en sık oluşan arızalar yağ nedeniyle oluşan tıkanmalardır. Yağ tutmuş lavabo borusu, bir müddet sonra tıkanarak o alanın kullanımına engel olurlar. Sıkıntılı durumda olan tüm hatlar doğrudan yaşam kalitesini düşürmektedir.

Genel olarak giderlerde yağlanma nedeni ile olan tıkanıklıklar mutfak lavabolarından olmaktadır. Yemek hazırlarken kullanılan yağlar ve bulaşık yıkanırken temizlik esnasında çıkan yağlar gider borularında zaman ile tıkanmalara neden olabilmektedir. Yağ tutmuş lavabo borusu temizleme günümüzde işin profesyonelleri ile oldukça rahat yapılabilmektedir. Bu tür durumlarda mutlaka ehil insanlar ve firmalar ile çalışmalısınız.

Yağ Tutmuş Lavabo Borusu Nasıl Temizlenir?

Lavabo boruları uzun süreli kullanım sonrası, farklı nedenlerden tıkanabilmektedir. Yapım esnasında yapılan, hatalı boru kesiti seçilmesi, ezilme, hatalı eğim, uzun mesafeli yatay taşımalar, inşaat atıklarını gidere düşürme gibi hatalar giderlerde tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Bu yazımızda bu tür hatalardan oluşan tıkanıklıkları değil, kullanım nedeniyle oluşan kesit daralması ve tıkanıklıkları inceleyeceğiz.

Mutfaklarda, yemeğin yapılması, yemek artıklarının eviyeye dökülmesi ve bulaşıkların içerisinde bulunan yağlar nedeniyle sürekli kullanım nedeniyle gider tıkanıklıkları olabilmektedir. Kızarma yağları bu tür tıkanıklıklarda en büyük neden olmaktadır. Kızartma yağları, kesinlikle apartman ve sitelerde yerleştirilen yağ toplama varillerinde toplanmalıdır. Bu tür toplanan yağlar biodizel yakıta dönüşmektedir. Lavabo borusu açma ihtiyaçlarının en büyük sebeplerinden bir tanesi lavabolara dökülen kızartma yağlarıdır. Kızartma yağları sularda etkisi uzun süren kirlenmelere neden olmaktadır.

Lavabo borularında biriken yağlar basınçlı yıkama makinesi yardımı ile temizlenmektedir. Kamera yardımı ile incelenen giderlerde farklı bir atık yoksa temizlenerek açılabilmektedir. Kullanıcıların kendi imkanları ile açamadığı lavabo gideri tıkanıklıkları 120 bar basınçlı su verilerek, usta tesisatçıların müdahalesi ile rahatlıkla açılabilmektedir. Burada, müdahale yapılmadan tıkanıklık sebebi öncelikle bulunmakta kameralı robot yardımı ile basınçlı su yardımı ile giderler açılmaktadır. Firmamızın müdahalesi nedeniyle çözümlenen sıkıntılı durumlarda lavaboların giderleri ilk günkü kadar temiz olmaktadır.

Basınçlı temizlik yapılmadan önce öncelikle kameralı robot yardımı ile tıkanıklık açılmakta, temizlikten sonra tekrar kamera yardımı ile ilk ve son durum arasındaki fark incelenmektedir.

Basınçlı yıkama ile boru çeperinde oluşan yağ ile birlikte kireç katmanı da temizlenmektedir. Temizlik sonrası lavabolardan gelen pis kokularından ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Lavabo Giderleri Neden Tıkanır?

Lavabo boruları işçilik, malzeme ve kullanım hataları nedeniyle tıkanabilmektedir. Bunları sırası ile incelersek:

İşçilik Hataları: Montaj esnasında boruların içerisinde farklı malzemelerin unutulması, eğim hataları yapılması, uzun mesafeli yatay taşımalar, ezilmelere sebep olunan müdahaleler, montaj hataları

Malzeme Hataları: Hatalı kesitli malzeme kullanılması, standartları düşük malzeme kullanılması

Kullanım Hataları: Lavabolara kızartma yağları dökülmesi, lavabolara yabancı maddelerin atılması, bulaşık atıklarının lavabolara sıyrılması, iş bitimlerine yakın az su dökülmesi, saç ve tüyler, tras sonrası yetersiz temizleme, evcil hayvan tüyleri, uzun süreli kullanılmama, yetersiz lavabo temizlikleri gibi durumlar nedeniyle lavabolar tıkanabilmektedir.

Lavabo Giderleri Temizleme Kimyasalları

Marketlerde satılan lavabo açıcıların formülü NaOH ‘dir. Kimyada kullanılan ismi sodyum hidroksittir. Halk arasında bilinen isimi kostik veya kostik sodadır. Marketlerde satılan lavabo açıcılar sıvı ve toz formdadır. Sıvı formdakiler ,toz formdakilere göre daha az güçlüdür. Toz formdakiler ise kaynar su ile birleşince solunmaması gereken gaz salınımı yaparlar. Bu tür lavabo açıcılar deriye temas etmemeli ve solunmamalıdır.

Evde basit tıkanmaları 1 su bardağı elma sirkesi ,1 su bardağı karbonat ve 1 litre kaynar su yardımı ile de açabilirsiniz. Bazı tıkanıklıklarda mutfak pompası bile etkili olabilmektedir. Sadece kaynar su yardımı ile lavabo giderinde oluşan tıkanıklıklar giderilebilir. Basit tıkanıklık açma için farklı yöntemler vardır.

Basit yöntemler ile gideremediğiniz tıkanıklıklar ise usta dokunuşlarına ihtiyaç duyarlar. Bazı tıkanmalar zorlu olabilmektedir, basit müdahaleler ile açamadığınız tıkanıklıklarda profesyonel yardım almalısınız. Tıkanan her türlü lavabo gideri temizleme işlerinde firmamızdan destek alabilirsiniz. Robot ve basınçlı sıvılar ile hızlı bir şekilde tıkanıklıklarınız giderilecektir. Lavabo giderlerinin en büyük tıkanma sebebi biriken yağların katılaşarak iç çeperi daraltması ve borunun kullanılamaz duruma gelmesidir.

Lavabo Borusu Açma Firmaları

Kaliteli işçilik ve modern ekipmana sahip firmalar ile yağ tutmuş lavabo borusu temizleme oldukça kolay ve ekonomik olmaktadır. Hassas çalışma ile tesisat borularına zarar vermeden pratik çözümler ile tıkanıklıklar kolayca giderilmektedir. Temiz çalışma sonucu ortalık kirlenmeden tıkalı lavabolarınız hızlıca açılmaktadır.

Lavabo borusu açma firmaları arayışında iseniz bizimle çalışabilirsiniz. Her türlü tesisat sorunlarınızda telefonlarımızdan ve internet üzerinden müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçerek tesisat sıkıntılarınız hakkında görüşebilirsiniz.