Tesisatçım

Islak Mendil Tuvaleti Tıkar Mı?

...
Islak Mendil Tuvaleti Tıkar Mı?
Islak Mendil Tuvaleti Tıkar Mı?

Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile insanların kullanımına her zaman yeni ürünler çıkmaktadır. Çok fazla geçmişi olmayan ıslak mendil de böyle ürünlerden bir tanesidir. Kimya ve fizik biliminin birlikte kullanılarak üretilen ıslak mendiller günlük hayatın en vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi olmuştur. Her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan ıslak mendillerin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de tuvaletlerdir. Özellikle küçük çocuklu ailelerin tuvaletlerde en yaygın kullandıkları ürünlerden bir tanesi ıslak mendildir. Küçük çocukların tuvalet sonrası temizlikleri için taharet musluğunun çocuklar için uygun olmaması tuvalet sonrası ıslak mendil kullanım ihtiyacını artırmaktadır. Ayrıca evin dışında özellikle de ortak kullanım alanlarında çocukların tuvalet temizliği için ıslak mendil kullanımı kaçınılmazdır.

“Islak mendil kullanımı tuvalet sonrası büyük bir kolaylık sağlarken aşırı kullanımından dolayı tesisat borularına zararı var mıdır? Islak mendil tuvaleti tıkar mı? Tıkarsa neden ve nasıl tıkar?” gibi soruların cevaplarını da bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak ilk olarak başlığımızda olan “Islak mendil tuvaleti tıkar mı?” sorusuna cevap verelim. Evet, ıslak mendiller tuvaleti tıkarlar. Uzun süre kullanımlarda yada aynı anda çok fazla adetin tuvalete atılması durumunda ıslak mendiller tuvaleti tıkayabilir. Nadir kullanımlarında ise tıkanıklığa çok fazla neden olmayabilirler.

Islak Mendil Tuvaleti Nasıl Tıkar?

Piyasada yaygın olarak kullanılan ıslak mendillerin çoğu tuvalet giderlerinden rahatlıkla geçebilecek boyutlardadır. Ancak unutulmamalıdır ki tuvalet giderleri her zaman düz bir şekilde monte edilmezler. Binanın projesine göre ve diğer gider boruları ile birleştirilmesine göre T ve Y şeklindeki bağlantı boruları kullanılır. Bu bağlantı boruları belli bir açıya yada eğime sahip oldukları için bu bölgelerde tuvaletten atılan ıslak mendiller takılabilir. Eğer ıslak mendil nadir kullanılıyorsa takılan bir adet ıslak mendil herhangi bir tıkanıklığa neden olmaz. Ancak sürekli ve yüksek adet kullanımda burada takılan ıslak mendil sayısı artar ve tıkanıklığa neden olabilir.

Islak mendil kullanım sıklığının tıkanıklığa nasıl etki ettiğini biraz daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Islak mendil kullanılıp tuvalet borularındaki herhangi bir alanda takıldıktan 4-5 gün kadar bir süre hiç ıslak mendil atılmazsa o zaman içinde sürekli suyun akıntısıyla takılı olan ıslak mendil kurtulabilir ve kanalizasyona karışabilir. Ancak her gün çok sayıda ıslak mendil kullanımı olması durumunda ıslak mendiller takılı bölgede birikir. Uzun süre içinde sayıları arttıkça suyun gücüyle takıldıkları yerden kurtulmaz. Bu durum uzun bir süre tıkanıklığa neden olmaz ta ki ıslak mendillerin hacimleri borunun çapını tamamen doldurana kadar. Bu seviyeden sonra boru içinde su geçişi iyice azalır. Geçişi azalan su boru içinde hapsolur. Bu hapsolma süresi de tuvaletten suyun geri gelmesine kadardır. Yani tuvaletin taşmasına kadardır.

Islak mendilden kaynaklı tuvalet tıkanıklığı genellikle çok daireli apartmanlarda meydana gelen bi durumdur. 50 dairelik bir apartmanda her daireden günde 3 kez ıslak mendil atıldığı düşünülse bile 150 adet ıslak mendil yapar bu da ayda 4500 gibi bir sayıya ulaşır ki herhangi bir tıkanıklık anında bu kadar adette bir ıslak mendil kütlesi boruların tıkanmasına neden olabilir.

Islak Mendilden Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Islak mendilden dolayı tıkanıklığın giderilmesi için ilk yapılması gereken işlem tıkanıklığın tesisatın hangi bölgesinde gerçekleştiğini öğrenmektir. Bölge tespit edildikten sonra yapılan işlemlerden bir tanesi çelik spiral tel ile git gel yaparak ıslak mendil kütlesini parçalamak ve akışını sağlamaktır. Bu işlemle açılmayan tıkanıklarda ise tesisatı söküp tekrar takmak gerekir. Tesisatı sökmeden uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi de gidere tasdikli su göndermektir. Ancak bunun için tıkanıklığın sadece ıslak mendil kaynaklı olduğundan emin olmak gerekir.

Her türlü tuvalet tıkanıklığı, lavabo tıkanıklığı ve sıhhi tesisat yenileme işlemleriniz için bizimle iletişime geçmekten tereddüt etmeyin. Müşteri temsilcilerimiz her türlü sorunuz için size en kısa sürede randevu verecektir.